Wybór odpowiedniego prezentu nie jest prostą sprawą - w szczególności jeśli chcemy kupić coś wyjątkowego osobie cierpiącej na alergię. Co zrobić, by podarunek nie okazał się klapą?
Jeśli chcesz kupić prezent dla alergika, to w pierwszej kolejności trzeba się dowiedzieć na jaki rodzaj alergii cierpi. Wtedy będzie łatwiej wybrać odpowiedni podarunek i zdecydowanie omijać produkty, które powodują nasilenie choroby.
Należy też zrozumieć, że np. alergia na kobalt i chrom oznacza, iż takiej osobie nie można kupować rzeczy, które mogą mieć elementy wykonane z tych metali, np. klipsy, pierścionki, kolczyki, łańcuszki, bluzki, skórzane ubrania itp.
Kwestia zakupu komplikuje się, jak chcesz zrobić niespodziankę osobie, której nie znasz na tyle dobrze, by wypytywać ją o chorobę. W takiej sytuacji należy się zastanowić w jakich sytuacjach występowały u niej objawy alergii (np. wysypka po zjedzeniu pomarańczy). Spisanie własnych spostrzeżeń na pewno pomoże w uniknięciu niechcianego, uczulającego prezentu.
W świątecznych zakupach na pewno będzie pomocny ranking 10 rzeczy, o których trzeba pamiętać kupując prezent alergikowi.
1. Ostrożnie z dezodorantami i perfumami
To najbardziej popularny rodzaj prezentu pod choinkę. Trzeba jednak pamiętać, że substancje zapachowe, będące podstawowym elementem dezodorantów i perfum, są jednymi z najczęściej wywołujących reakcję alergiczną. Dlatego dla alergika najodpowiedniejsza będzie perfuma o bardzo delikatnym zapachu, przeznaczona dla osób o wrażliwej skórze.
2. Balsamy i kremy do pielęgnacji ciała
Absolutnie nie należy kupować mocno aromatyzowanych kremów, naszpikowanych chemicznymi środkami. W kosmetykach najczęściej uczulają składniki kompozycji zapachowych, barwniki, konserwanty, składniki roślinne olejków eterycznych, metale ciężkie (pojawiające się w śladowych ilościach). Najlepiej wybrać balsamy i kremy hipoalergiczne, tzn. mniej uczulające - są dostępne w aptece. Zawierają mniej drażniących środków zapachowych i uczulających konserwantów. Dla alergików polecane są również preparaty z naturalnych składników. O tym, jakie kosmetyki są najlepsze i najskuteczniej zapobiegają podrażnieniom skóry opowiada dr Monika Kapińska-Mrowiecka w filmie "Kosmetyki dla alergika" (link: http://www.jaalergik.pl/pielegnacja-skory-osoby-z-atopowym-zapaleniem-skory_porady-tresc_52_c0.html). Jeśli w dalszym ciągu masz wątpliwości co do wyboru odpowiedniego kremu, to dowiedz się, jakie kosmetyki stosuje Twój alergik - wtedy w sklepie możesz porównać skład.
3. Kosmetyki do makijażu
Czego absolutnie nie kupować?
W tuszach, cieniach i konturówkach uczulają sztuczne pigmenty o kolorze zielonym (zawierają tlenek chromu), fioletowym i różowym (zawierają karmin), brązowym (składnikiem jest zanieczyszczony niklem tlenek żelaza). Złym prezentem mogą okazać się maskary wodoodporne, ponieważ zawierają silne substancje utrwalające. Alergiczce nie należy kupować cieni błyszczących do powiek, które zawierają masę perłową. Ich opiłki mogą uszkodzić wrażliwą skórę, a nawet spojówki oczu.
Co można podarować?
Jeśli chcemy sprezentować alergiczce przybory do makijażu, to polecane są kosmetyki hipoalergiczne. Cząsteczki cieni i tuszów hipoalergicznych są jak bardzo rozdrobnione, dzięki czemu przylegają i nie wpadają od oczu. Dla alergiczki dobrym prezentem będzie tusz w kolorze czarnym, brązowym lub ciemnogranatowym. Jeśli chodzi o cienie, to polecane są kolory brązowy lub beżowy. Te kolory najczęściej uzyskiwane są bez udziału sztucznych alergilizujących pigmentów.
4. Żadnych wełnianych ubrań
Zawarta w wełnie lanolina może wywoływać reakcję alergiczną, w związku z czym nie jest polecana alergikom. Jeśli zdecydujesz się na zakup swetra, czapki, szalika, rękawic czy nawet skarpet, to wybierz te z naturalnych materiałów np. bawełny czy jedwabiu. W filmie "Jaka odzież jest najodpowiedniejsza dla alergika" (link: http://www.jaalergik.pl/jaka-odziez-jest-najodpowiedniejsza-dla-alergika_porady-tresc_81_c0.html) dr Jóźwiak udziela rad, które mogą się przydać przy zakupie ubrań dla alergików.
5. Nie wybieraj taniej biżuterii
Biżuteria wykonana z tanich materiałów, imitujących srebro czy złoto często wywołuje reakcje alergiczne. Założenie takich kolczyków, może spowodować zaczerwienienie, ropienie, a nawet małe krwawienie uszu. Naszyjnik z tanich, alergilizujących materiałów bardzo podrażnia dekolt. Dlatego lepiej wybrać biżuterię zrobioną ze szlachetnych metali, które rzadziej uczulają.
6. Świece zapachowe
Co prawda sprzyjają tworzeniu romantycznego nastroju, jednak część osób z alergią może narzekać na podrażnienie dróg oddechowych w pomieszczeniach, gdzie są one palone. W trakcie spalania się świecy wytwarzany jest toulen, który powoduje m.in. zawroty głowy. Na prezent dla alergika lepsze są świece z wosku pszczelego i soi - nie zawierają szkodliwych substancji.
7. Wina
Niestety wino też może wywoływać alergię, ponieważ znajdują się w nim środki chemiczne, głównie konserwanty i barwniki. Pod choinkę najlepiej wybrać wino z "wyższej" półki, które uzyskiwane jest w drodze naturalnego procesu produkcji.
8. Czekolady i inne łakocie
Słodycze to najbardziej popularny prezent dla dzieci. Jednak przed ich zakupem powinno dokładnie przeczytać skład smakołyków, ponieważ mogą zawierać uczulające elementy. W czekoladzie czynnikiem alergilizującym mogą być: kakao, mleko, gluten, śladowe ilości białek pszenicy, orzechów arachidowych i innych orzechów. Uczulać mogą również konserwanty oraz barwniki zawarte np. w galaretkach, gumach do żucia, żelkach itp. Najlepiej kupić wypróbowane słodycze - mamy wtedy pewność, że dziecko nie odczuje żadnych alergicznych dolegliwości.
9. Paczka dla dzieciaków
W paczce świątecznej, obok słodyczy, najczęściej wkładane są owoce. Aby spokojnie skomponować paczkę, trzeba mieć pewność, że dziecko nie jest na nie uczulone. Owoców, które wywołują alergie jest cała gama i każdy alergik pokarmowy może mieć swoją czarną listę. Do najczęściej alergilizujących owoców należą: pomarańcza, kiwi, truskawki, orzechy (ziemne oraz włoskie). Jeśli wiemy na jakie owoce są dzieci są uczulone, nie wystarczy pamiętać o niepodawaniu ich w naturalnej postaci. Przetwory zrobione z owoców również mogą powodować reakcję alergiczną.
10. Nie kupować dzieciom pluszaków
Mimo, że w sklepie z zabawkami zobaczysz cudownego, pluszowego misia, lepiej czym prędzej odwróć wzrok na inną półkę. Jeśli maluch ma alergię na pyłki, kurz i roztocza, to w jego pokoju nie powinny się znajdować pluszowe zabawki. Są one doskonałym siedliskiem roztoczy i zbierają pyłki.
W sklepach znajduje się coraz więcej produktów z oznaczeniem "dla alergików", np. kosmetyki hipoalergiczne. Jednak nie należy im ufać do końca. Najlepiej dowiedzieć się bezpośrednio od osoby, której chcemy podarować prezent, jakie rzeczy mogą wywołać u niej alergię. Jeśli wstydzimy się zapytać bezpośrednio, to nic nie szkodzi na przeszkodzie, by zasięgnąć rady rodziny, przyjaciół i znajomych. Na pewno zyskasz w oczach alergika uznanie za to, że tyle trudu zostało włożone w zakup świątecznego prezentu.
Red. Anna Włoszek i Dariusz Młynarczyk
|
|||||||||||||
Copyright © 2004-2015 by Jarocin.Net Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...
Portal Jaocin.Net nie odpowiada za treść wpisanych komentarzy.