Polub www.jarocin.net na


Małe zmiany, wielka szkoła

Blisko tysiąc wielkopolskich nauczycieli zostało przygotowanych do prowadzenia multimedialnych lekcji z wykorzystaniem internetowej platformy edukacyjnej. Wszystko w ramach zakończonego właśnie programu e-Szkoła Wielkopolska – Twórczy Nauczyciel.

Program e-Szkoła Wielkopolska już od 3 lat zmienia oświatę w regionie. – Nasza inicjatywa nie dotyczy tylko komputeryzacji szkół oraz szkoleń z zakresu cyfrowych technologii. To globalny program, mający na celu zmianę myślenia o relacji nauczyciel-uczeń, pomocny przy przeformułowaniu modelu polskiej edukacji z modelu „teaching” na „learning” – mówi Ryszard Stefanowski, Dyrektor Ogólnopolskiej Fundacji Edukacji Komputerowej, pomysłodawcy projektu. – Metoda pracy jaką proponujemy nauczycielom polega na aktywizowaniu uczniów, dla których nauczyciel ma być przewodnikiem po ciekawym świecie wiedzy i służyć pomocą w twórczym rozwijaniu ich pomysłów – dodaje. 
 



Wirtualne lekcje już dziś:
Zakończony właśnie projekt e-Szkoła Wielkopolska – Twórczy Nauczyciel był finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Operacyjny Kapitał Ludzki) i realizowany w partnerstwie z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W jego ramach wytypowano 75 szkół wzorcowych w całej Wielkopolsce. W każdej z nich wybrany nauczyciel-lider został wszechstronnie przeszkolony pod kątem pracy z multimedialną platformą edukacyjną Fronter, a następnie wprowadzał w nową metodę 12 innych nauczycieli ze swojej szkoły. W ten sposób projekt Twórczy Nauczyciel objął aż 975 pedagogów. – Takie działania są szkołom bardzo potrzebne. Nauczyciele na co dzień mają mały kontakt z technologią informatyczną. Na studiach i rozmaitych szkoleniach uczy się ich podstawy programowej i tego, jak ucznia wychować. Nie ma miejsca na nowoczesne technologie, zwłaszcza w kontekście nauczycieli humanistów. Gdy poznali jak działa multimedialna platforma edukacyjna, od razu dostrzegli ogrom możliwości, jakie stwarza w pracy z uczniami – zauważa Roman Szcześniak, lider z Gimnazjum nr 4 w Krotoszynie.

Dzięki Fronterowi możliwe jest „odchudzenie” lekcji z treści, które pod postacią informacji, zdjęć czy animacji nauczyciel może umieścić w wirtualnym świecie, a każdy z uczniów w każdej chwili do nich dotrzeć. To sprawia, że zajęcia nie tylko są znacznie ciekawsze, ale nauczyciel ma więcej czasu na indywidualną pracę z młodzieżą. W ramach projektu Twórczy Nauczyciel pedagodzy otrzymali dostęp do serwisu www.nauczyciel.pl, skąd mogą czerpać inspiracje i wykorzystywać materiały do przygotowywania nowatorskich i multimedialnych lekcji.
 

Internetowe pasje:
Równolegle do projektu Twórczy Nauczyciel OFEK realizuje siostrzany projekt Twórczy Uczeń, pomagający uczniom w praktycznym wykorzystaniu potencjału e-edukacji. W każdej ze szkół wzorcowych utworzono 5 zespołów uczniowskich, które pod okiem nauczyciela-lidera rozpoczęły pracę nad multimedialnymi prezentacjami edukacyjnymi.
Projekt Twórczy Uczeń trwa do grudnia 2009 roku, ale już pozytywnie wpłynął na rozwój pozalekcyjnej aktywności młodzieży. Uczniowie poznają atuty pracy metodą projektów. Tworzone przez nich prace – z biologii, fizyki, geografii, matematyki zostaną nagrodzone laptopami, kamerami oraz aparatami cyfrowymi.
– Możliwość zdobycia nagród to miły dodatek. Dla uczniów najważniejsze jest jednak to, że teraz mogą pracować nad tym, co ich interesuje i robić to w taki sposób, jaki jest im najbliższy – cyfrowy – mówi Katarzyna Chromicz, lider projektu w I Liceum Ogólnokształcącym w Rawiczu. W sumie w przedsięwzięcie zaangażowanych jest około 4,5 tysiąca uczniów z wielkopolskich liceów i gimnazjów.
W ramach programu e-Szkoła Wielkopolska szkoły wyposażane są w nowoczesny sprzęt cyfrowy, usługi informatyczne i infrastrukturę, a przede wszystkim wiedzę jak w codziennej pracy z uczniem wykorzystać ich potencjał. Ambicją autorów programu jest to, aby platforma stała się nowym środkiem komunikacji pomiędzy nauczycielami, uczniami i rodzicami. Ideę programu najlepiej oddaje zdanie prof. Stanisława Dylaka, kierownika merytorycznego projektu z ramienia UAM – Co małego w szkole zmienić, by stała się wielka.
Więcej informacji: www.eszkola-wielkopolska.pl

 
Realizatorzy projektu:
Ogólnopolska Fundacja Edukacji Komputerowej – lider projektu. Celem działającej od 1986 r. fundacji jest popularyzacja informatyki w szerokich kręgach społeczeństwa. OFEK specjalizuje się w edukacji informatycznej nauczycieli i innych pracowników oświaty oraz dostawach i serwisie pracowni komputerowych dla szkół. Fundacja kierowała największymi projektami edukacyjnymi w zakresie ICT dla nauczycieli w Polsce, w tym projektami w ramach PAOW Banku Światowego i „Intel Nauczanie Ku Przyszłości” dla 70 tys. nauczycieli. Przez 15 lat OFEK prowadził, we współpracy z Akademią Ekonomiczną w Poznaniu, Studia podyplomowe dla nauczycieli w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych. W ostatnich trzech latach fundacja zrealizowała 16 projektów edukacyjnych, w których udział wzięło 53 417 osób, w tym w projektach realizowanych w ramach EFS – 6 786 osób na 18 668 szkoleniach. Więcej informacji: www.ofek.pl

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – partner projektu. Do projektu e-szkoła Wielkopolska – Twórczy Nauczyciel UAM powołał zespół interdyscyplinarny, w składzie:
· Prof. UAM dr hab. Stanisław Dylak – Wydział Studiów Edukacyjnych UAM, kierownik merytoryczny projektu
· Prof. zw. dr hab. Andrzej Burewicz - Wydział Chemii UAM
· Prof. UAM dr hab. Henryk Drozdowski - Wydział Fizyki UAM
· Prof. dr hab. Bogdan Jackowiak - Wydział Biologii UAM
· Prof. dr hab. Maria Korcz - Wydział Matematyki i Informatyki UAM
· Prof. dr hab. Tadeusz Michałowski - Wydział Fizyki, Obserwatorium Astronomiczne UAM
· Prof. dr hab. Zygmunt Młynarczyk - Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM
· Prof. zw. dr hab. Wacław Strykowski - Wydział Studiów Edukacyjnych UAM
· Prof. zw. dr hab. Maciej Sysło – Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytet Wrocławski

 Więcej informacji: www.amu.edu.pl

 

101-2

 



Dodaj komentarz

Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
Portal Jaocin.Net nie odpowiada za treść wpisanych komentarzy.


Kod antyspamowy
Odśwież

Nasi Partnerzy

Szybki kontakt

r e k l a m a

NewsLetter

Bądź na bieżąco z informacjami.